Peperomia

Peperomie tvoria veľkú skupinu tropických rastlín, pochádzajúcich zo Strednej a Južnej Ameriky. Existuje viac ako 1000 rôznych druhov Peperomií, z ktorých každá jedna má krásne a jedinečne farebné listy, od sýto zelenej až po fialovú a červenú.

Peperomia patrí medzi veľmi prispôsobivé a nenáročné izbovky. Zvládnu takmer všetky druhy podmienok, vďaka čomu sú ideálnou voľbou pre tých, ktorí s izbovými rastlinami len začínajú, ale aj pre tých, ktorí majú nabitý program a nemajú veľa času na starostlivosť o rastliny. Či už je tvoj byt svetlý alebo máš doma veľa polotieňa, tieto rastlinky sú skvelou voľbou v oboch prípadoch.

Dospelé rastliny nikdy nedorastú do extrémnej výšky, aj preto sa ideálne hodia aj na stoly a police. Niektoré druhy patria medzi ťahavky, takže sa budú na týchto miestach krásne vynímať. Vďaka ich malým rozmerom a nenáročnosti na staroslivosť sú tiež vhodné na tvorbu rastlinných terárií.
Ďalšou skvelou správou je, že tieto izbovky milujú teplé prostredie a nevadí im ani blízkosť radiátorov. Preto sa často označujú aj ako „radiátorové rastliny“.

To najdôležitejšie, čo potrebuješ vedieť o Peperomiách:

  • Rastlinky milujú filtrované svetlo. Vyhýbať sa treba priamym slnečným lúčom.
  • Vyhni sa aj príliš tienistým miestam. 
  • Medzi zalievaním nechaj pôdu preschnúť.
  • Dávaj pozor na preliatie. Peperomie sú citlivé na hnilobu koreňov. 
  • Použi dobre priepustný substrát s obsahom perlitu.
  • Peperomie pre svoj rast nepotrebujú veľa živín, preto ich nie je potrebné hnojiť príliš často. Postačí aj riedenie hnojiva na polovicu odporúčanej koncentrácie.
  • Ak má tvoja rastlinka ovisnuté stonky a príliš nerastie, buď potrebuje lepšie svetelné podmienky, viac vody alebo je naopak až príliš preliata.
  • Peperomie sú považované za netoxické a sú teda vhodné na všetky dostupné miesta vášho bytu. O deti a zvieratá sa nie je potrebné obávať.

 

Aké prostredie je pre Peperomie najvhodnejšie?

Peperomie zbožňujú rozptýlené alebo filtrované svetlo. Najviac sa im darí v blízkosti okien. Druhy so zelenými listami zvládajú lepšie polotieň, čím farebnejšie a žiarivejšie sú jej listy, tým viac svetla rastlinky potrebujú (nikdy však priame slnko). Ak ich umiestniš na príliš tmavé miesto, farba ich listov začne strácať na intenzite. Ak listy začnú opadávať, sú príliš malé alebo rastlinka rastie príliš pomaly, presuň ju na svetlejšie miesto.

Rastlinky milujú teplo a najlepšie rastú pri teplotách medzi 16 – 24 °C. Maj ich čo najďalej od studeného prievanu a vyvaruj sa aj extrémnym teplotám (príliš vysokým aj príliš nízkym). Rastliny môžeš počas leta pestovať aj vonku, musíš ich však chrániť pred priamym slnkom.

Keďže sú Peperomie tropické rastliny, uprednostňujú teplé a vlhké prostredie, najmä v letných mesiacoch, kedy je ich rast najaktívnejší. Vlhkosť okolo 40-60% je pre ne ideálna. Vďaka svojim dužinatým listom dobre udržujú vlhkosť, takže veľmi dobre tolerujú aj suchší vzduch. Ak je však vzduch dlhšý čas príliš suchý, môžeš spozorovať hnednutie listov po okrajoch. Úroveň vlhkosti zvýšiš umiestnením podnosu s vodou a kamienkami pod rastlinu alebo použitím zvlhčovača vzduchu.

 

Aká je ideálna zálievka?

Peperomia potrebujú pred opätovným zalievaním preschnúť. Týmto spôsobom zabrániš hnilobe koreňov. Vlhkosť pôdy môžeš skontrolovať prstom alebo vlhkomerom. Najepšie urobíš, ak budeš rastlinku polievať zospodu. Nikdy ju však vo vode nenechaj stáť dlho. Tieto izbové rastliny sú naozaj citlivé na nadmerné zalievanie, preto je dôležité nenechať substrát príliš nasať vodou.

 

Ako často hnojiť a presádzať Peperomie?

Pokiaľ ide o hnojenie, menej je vždy viac. Peperomie rastú pomaly a potrebujú len málo živín na to, aby sa im darilo. Ak si na rastlinke všimneš vyblednuté alebo opadané listy, nie je to znakom toho, že tvoja Peperomia nemá dostatok živín, ale skôr nedostatočné svetlo alebo píliš mokrú pôdu.

Peperomie nie je potrebné často presádzať, pretože patria medzi pomaly rastúce izbové rastliny. Kvetináč vymeň za väčší až ked si všimneš korene vychádzajúce zo spodu kvetináča. Vo všeobecnosti ich stačí presadiť raz za 2-3 roky.

Rastlinky uprednostňujú dobre priepustný substrát, vďaka ktorému sa omnoho lepšie vyhneš hnilobe koreňov. Určite sa vyhni príliš kompaktným pôdam, ktoré dobre zadržiavajú vodu. Je dobré použiť substrát s obsahom perlitu a kokosového vlákna.

 

Ako na správne rozmnožovanie?

Tieto rastlinky sú známe aj vďaka svojmu jednoduchému rozmnožovaniu. Zakoreniť môžeš stonky, ale aj listy.

Rozmnožovanie stonkovými odrezkami:

  • vyber si zdravú stonku, dlhú asi 10 cm s aspoň jedným kolienkom a niekoľkými listami
  • pod kolienkom urob čistý rez
  • pre podporu rastu koreňov ponor odrezaný koniec stonky do zakoreňovacieho prášku
  • malý kvetináč naplň dobre priepustným substrátom, v strede urob dieru a vlož odrezok stonky tesne pod povrch pôdy, pôdu jemne zatlač
  • odrezky stoniek môžeš nechať zakoreniť aj v pohári s vodou, ale nezabudni z času na čas vymeniť vodu

Tvorba koreňov bude trvať asi 2-4 týždne. Medzitým udržiavaj pôdu mierne vlhkú a odrezky polož na jasné miesto s dostatkom nepriameho svetla. Čerstvý odrezok stonky môžeš zakryť plastovým vreckom alebo obalom, aby sa lepšie udržavala vlhkosť pôdy.

Rozmnožovanie Peperomia odrezkami listov:

  • vyber si zdravý, zrelý list, ktorý je pevný a bez poškodenia
  • ostrými, čistými nožnicami odstrihni list od stonky
  • väčšie listy rozdeľ na polovicu, menšie listy môžu zostať tak, ako sú
  • odrezaný koniec listu môžeš ponoriť do zakoreňovacieho prášku
  • odrezky listov umiestni do dobre priepustného substrátu
  • list vlož do substrátu spolu s malou časťou stonky, ktorá na ňom zostala
  • odrezok umiestni na svetlé, teplé miesto, bez priameho slnečného svetla a substrát udržiavaj stále mierne vlhký
  • po niekoľkých týždňoch až mesiacoch zo zadnej strany listu začnú vyrastať nové, malé lístky

 

Peperomia a škodcovia:

Peperomie sú náchylné na bežných izbových škodcov ako sú múčnatka, roztočce a strapky. V prípade spozorovania škodcov ihneď zakroč. Ideálne je listy osprchovať alebo škodcov zotrieť z listov navlhčenou utierkou. Následne je potrebné aplikovať postrek.

Viac o škodcoch sa dozvieš na našej JUNGLE WIKI

 

Všetky Peperomie nájdeš na našom eshope TU

Nákupný košík