Epipremnum / Pothos

Epipremnum / Pothos  je tropická rastlina pochádzajúca zo Šalamúnových ostrovov v južnom Pacifiku, ale pravdepodobne ju najlepšie poznáte ako Divého Jana ťahajúceho sa z políc mnohých domácností. Patrí medzi veľmi známe a vďačné rastliny, nenáročné na starostlivosť. Vyznačuje sa špicatými zelenými listami v tvare srdca, ktoré sú častokrát spestrené bielymi, žltými alebo svetlozelenými pruhmi. Tieto rastlinky sú obľúbené aj vďaka ich rýchlemu rastu. Pri správnych podmienkach môžu počas roka narásť až o 30-40 cm.

Izbová rastlinka Epipremnum je známa pod menom Pothos. Táto rastlinka je jedovatá. Pri manipulácii s poškodenou rastlinou alebo po jej požití môže dojsť k podráždeniu pokožky, ústnej dutiny či tráviaceho traktu. Maj ju preto umiestnenú mimo dosahu detí a domácich miláčikov.

 

Aké prostredie je pre Epipremnum / Pothos najvhodnejšie?

Pothosom sa najviac darí na miestach s rozptýleným svetlom, ale veľmi dobre sa im darí aj polotieni. Ak však rastlinka bude vo veľkom tieni, jej listy stratia vzor a vrátia sa k jednotnej zelenej farbe. Po presunutí na svetlejšie miesto sa na ich nových listoch vzor naspäť objaví. V tieni sa taktiež spomalí ich rast. Vyhýbaj sa aj priamemu slnečnému žiareniu, ktoré môže spáliť listy.

Ideálna teplota pre tieto izbovky je medzi 18-24°C. Teploty by nikdy nemali klesnúť po 10°C. Najlepšie sa im darí pri vysokej vlhkosti okolo 40-60%, no dobre sa im darí aj pri nižšej vlhkosti. Pothosy sú vhodnými rastlinami aj do kúpeľne s oknom, kde je udržiavaná vyššia vzdušná vlhkosť. Vlhkosť v okolí rastliny vieš zvýšiť aj pravidelným rosením, použitím zvlhčovača alebo zoskupením viacerých rastlín.

 

Aká je ideálna zálievka?

Medzi zálievkami je potrebné nechať pôdu takmer úplne vyschnúť. Dlhodobo mokrá pôda spôsobuje hnilobu koreňov. Hnedé škvrny na listoch naznačujú, že pôda bola príliš vlhká dlhšiu dobu.  
Keď Pothos potrebuje vodu, jeho listy klesnú nadol. Keď však rastlinku necháš suchú príliš dlho, okraje listov začnú hnednúť a schnúť.

 

Ako často hnojiť a presádzať Pothos?    

Pothosy nie sú náročné na hnojenie. Občasný prídel živín im samozrejme prospeje, ale úplne postačí, ak ich počas vegetačného obdobia prihnojíte raz za mesiac. Tieto rastlinky sú veľmi vďačné aj kvôli tomu, že rastú rýchlo aj bez hnojiva. Po ňom však budú rásť úplne ako divé.

Týmto izbovkám sa darí v bežnej, dobre priepustnej pôde. Dobre znáša neutrálne pôdy, ale aj mierne kyslé. Dôležité je nemať príliš kompaktnú pôdu, ktorá by dobre zadržiavala vodu. To by veľmi rýchlo mohlo spôsobiť hnilobu koreňov. Ideálny je substrát s obsahom perlitu, kokosového vlákna, či píniovej kôry.

Stačí, ak svoj Pothos presadíš, keď si všimneš vychádzať korene zo spodu kvetináča. Vo všeobecnosti je potrebné tieto rastlinky presádzať každé 2 roky. Preasádzaj počas vegetačného obdobia, od jari do jesene.

 

Ako na správne rozmnožovanie?

Nie je nič jednodcuhšie, ako množenie Pothosov. Rozmnožujú sa odrezkami, ktoré je najjednoduchšie nechať zakoreniť vo vode. Korene vyrastú naozaj veľmi rýchlo.

Množenie odrezkami:

  1. Vyber si zdravú stonku s najmenej tromi listami a nožnicami alebo nožom ju odrež tesne pod uzlami (odkiaľ vyrastajú listy).
  2. Odstráň spodné list zo stonky a odrezok umiestni do vázy alebo pohára s vodou. Zvyšné listy sa nemôžu dotýkať vody, inak zožĺtnu.
  3. Keď z odrezku vyrastú niekoľko centimetrové korene, čo najskôr ho presaď do kvetináča s dobre priepustnou pôdou, aby si mohol začať vytvárať silný koreňový systém.
  4. Kvetináč umiestni na miesto s jasným, nepriamym svetlom a substrát udržiavaj vlhký, ale nie mokrý.

 

Epipremnum a škodcovia:

Skvelá správa – Pothosy sú zvyčajne bez škodcov! Rastlinky však občasne môže napadnúť múčnatka. Pokiaľ ju na rastline spozoruješ, hmyz utri vatovým tampónom namočeným v saponátovej vode, poprípade ju následne postriekaj vhodným postrekom.

Viac o škodcoch sa dozvieš na našej JUNGLE WIKI 

Všetky Pothosy nájdeš na našom eshope TU

Nákupný košík