Dieffenbachia

S touto rastlinkou si prídeš na svoje! Nie je veľa izbových rastlín s tak krásne pestrými, veľkými listami a zároveň tak nenáročné na starostlivosť, ako Dieffenbachia. Takmer všetky druhy majú nepravidelné škvrny so svetlejšie zelenými alebo žltými škvrnami. Vzory ich listov sú naozaj nádherné.

Dieffenbachia pochádza z tropickej Ameriky, Západnej Indie a patrí do čeľade Áronovité. Táto čeľaď zahŕňa viac ako 50 druhov tropických rastlín a jej druhy patria medzi obľúbené, najmä pre svoju toleranciu voči tieňu a jednoduchú starostlivosť. Dieffenbachia je ideálna pre zaneprázdnených ľudí alebo začiatočníkov, ktorí nemajú veľa skúseností s rastlinami.

To najdôležitejšie čo potrebuješ vedieť o Dieffenbachii:

  • Rastlinke poskytni miesto s rozptýleným slnečným svetlo. Priame slnečné lúče môžu spôsobiť spálenie a zožltnutie listov.
  • Dieffenbachia dobre zvláda aj polotieň. Listy však budú menšie, rast sa spomalí a vzory listov nebudú tak výrazné.
  • Pravidelne svoju rastlinu otáčaj. Týmto dosiahneš, že každý list dostane rovnaký prídel svetla a Dieffenbachia bude mať krajší tvar.
  • Medzi zalievaním nechaj pôdu mierne preschnúť. Nadmerné zalievanie môže viesť k hnilobe koreňov a žltnutiu listov.
  • Vyhni sa teplotným výkyvom. Teplotu udržuj stále konzistentú, rastlinku neumiestňuj do prievanu alebo ku klimatizácii.
  • Dieffenbachia miluje vlhký vzduch. Preto ju môžeš potešiť podmiskou s vodou a kamienkami. Pre ešte väčšie zvýšenie vlhkosti môžeš zvoliť zvlhčovač vzduchu.
  • Pozor na škodcov. Roztočce a múčnatka sú najčastejšími nepriateľmi, listy rastliny preto pravidelne kontroluj.
  • Od jari do jesene hnoj približne 2x za mesiac a tvoja Dieffenbachia môže dorásť do naozaj veľkých rozmerov.
  • Dieffenbachiu pravidelne zastrihávaj, podporíš tak rast a rastlinka bude hustejšia.
  • Dieffenbachia je jedovatá. Jej použitie spôsobuje štípanie a pálenie v ústach a hrdle, pričom tieto príznaky môžu trvať až 2 týždne. Pošúchanie očí po manipulácii s rastlinou môže byť taktiež bolestivá záležitosť. Malé deti a domáce zvieratá by sa mali od tejto rastlinky držať čo najďalej.

 

Aké prostredie je pre Dieffenbachiu najvhodnejšie?

Dieffenbachia má najradšej jasné svetlo, ideálne je pre ňu miesto v blízkosti okna orientovaného na východ alebo sever. Chvíľkové ranné slnko je pre ňu ideálne. Keď je v blízkosti slnečného okna orientovaného na juh alebo západ, na filtrovanie priameho slnečného svetla použi rolety alebo priehľadné závesy.

Rastiny sú tiež známe aj tým, že veľmi dobre znášajú tienisté podmienky. V tieni nerastú tak rýchlo a ich listy nie sú až tak živo sfarbené a veľké, ale nažívajú si dobre.

Týmto rastlinkám sa najlepšie darí pri teplote medzi 18 – 29 °C (no krátkodobo zvládnu aj nižšie teploty do minimálne 10°C). Nemajú radi prudké zmeny teplôt, ktoré môžu narušiť ich metabolické a rastové procesy, čo vedie k stresu a potenciálnemu poškodeniu rastliny. Preto ich radšej držt ďalej od otvorených okien, radiátorov a klimatizácie.

Dieffenbachia má rada vlhké prostredie, ideálne s vlhkosťou okolo 60%. Vlhký vzduch podporuje bohatý rast. Ak chceš zvýšiť úroveň vlhkosti okolo rastliny, pravidelne ju ros, umiestni do jej blízkosti zvlhčovač alebo ju polož na podnos s  kamienkami a vodou. Zoskupenie rastlín taktiež pomáha udržiavať vyššiu vlhkosť.

 

Aká je ideálna zálievka?

Je dôležité výhnúť sa nadmernému zalievaniu rastlinky. Ak je pôda príliš mokrá dlhšiu dobu, korene sú náchylné na hnilobu. Ak chceš zistiť, či je čas na poliatie, použite vodomer alebo zapichni prst do pôdy a skontroluj úroveň vlhkosti. Pri zalievaní Dieffenbachie použi vodu s izbovou teplotou.

Ak sa nevieš rozhodnúť, či je správny čas na poliatie, nezabudni, že suchá pôda je lepšia ako mokrá. Tvoja Dieffenbachia ti odpustí, keď nejaký ten čas nedostane vodu. Pokiaľ ju však zabudneš poliať príliš dlho, začnú jej žltnúť listy.

 

Ako často hnojiť a presádzať Dieffenbachiu?    

Dieffenbachii prospieva pravidelné hnojenie, najmä ak ide o mladšiu rastlinku. Samozrejme, táto izbovka si vystačí s minimom živín. Bude rásť síce pomalšie, ale zachová si rovnomerný tvar.

Počas zimných mesiacov nie je potrebné prihnojovať, no ak si všimneš, že rastlina stále rastie a vyháňaj nové lístky, môžeš ju trochu prihnojiť (hnojivo zrieď o polovicu). Maj však na pamäti, že Dieffenbachie sú citlivé na prehnojenie. Zbadáš to na listoch – začnú sa kučeraviť alebo hnednúť.

Rastlinku je potrebné pravidelne presádzať, aby mala tvoja Dieffenbachia čerstvú pôdu bohatú na živiny a väčší priestor pre rast. Všeobecne platí, že rastlinku je dobré presadiť každé 2 roky alebo keď si všimneš, že zo spodu kvetináča vytŕčajú korene.

Dieffenbachie preferujú dobre priepustnú, mierne kyslú pôdu. Určite sa vyhni príliš kompaktnej pôde, ktorá zadržiava vodu. Po preliatí tak môže dôjsť k hnilobe koreňov.

 

Ako na správne rozmnožovanie?

Dieffenbachie sa rozmnožujú ľahko, aj keď ich zakorenenie môže trvať trochu dlhšie. Najjednoduchšie je možné rastlinku namnožiť odrezkami stoniek. Vyber si stonku dlhú aspoň 8cm s 2-3 listami. Urob rez tesne pod kolienkom (bodom, kde listy vyrastajú zo stonky). Ak na spodnej časti odrezku zostali listy, odstrán ich a odrezok vlož do vody alebo priamo do pôdy (tú udržiavaj stále vlhkú).

Pri rezaní stoniek je najlepšie nosiť rukavice, pretože „mlieko“ vytekajúce z rastliny je toxické.

 

Dieffenbachia a škodcovia:

Tieto rastlinky najčastejšie napádajú starí známi škodcovia, ako sú roztoče, múčnatka a vošky. Pri spozorovaní akýchkoľkvek zmien, dôkladne skontroluj spodnú a vrchnú časť listov. Ak máš do činenia so škodcami, Dieffenbachiu osprchuj (listy predtým ideálne umy aj saponátovou vodou) a pokračuj použitím postreku.

Viac o škodcoch sa dozvieš na našej JUNGLE WIKI 

Všetky Dieffenbachie nájdeš na našom eshope TU

Nákupný košík