Ceropegia / Lampášik

Ceropegia / Lampášik, anglicky nazývaná aj „string of hearts“ je zaujímavá rastlinka obľúbená vďaka svojim dlhým ťahavým stonkám, na ktorých rastú lístky srdiečkového tvaru. U pestovateľov má obľubu aj pre svoju nenáročnosť. Môžeš ju pestovať vo vnútri aj vonku a je skvelou voľbou pre začiatočníkov.

Izbová rastlinka Ceropegia je známa pod menom Lampášik. Nie je toxická a preto je vhodná k deťom a domácim miláčikom.

Aké prostredie je pre Ceropegiu najvhodnejšie?

Lampášik umiestni na miesto s dostatkom nepriameho svetla. Dobre sa mu bude dariť v blízkosti okna, nikdy ho však nevystavuj priamym slnečným lúčom. Dlhodobé  priame slnečné žiarenie môže viesť k spáleniu lístkov. Ideálne je, aby mala rastlinka pár hodín slnka ráno alebo večer. V tieni sú listy Ceropegie bledšie a menšie, stonky dlhšie a krehkejšie.

 

Aká je ideálna zálievka?

Ceropegia má sukulentnú povahu, medzi zálievkami teda nechaj substrát preschnúť. V zimných mesiacoch zálievku obmedz takmer úplne. Rastlinka je citlivá na preliatie, ktoré vie rýchlo spôsobiť hnilobu koreňov. Ak nie je ti nie je na prvý pohľad jasné, či máš rastlinku poliať, radšej ešte niekoľko dní vydrž. Zalievaj ju výlučne zo spodu, nikdy nie zvrchu.

 

Ako často hnojiť a presádzať Ceropegiu?    

Od jari do jesene hnoj rastlinku 1-2x mesačne. Ideálne je použiť hnojivo pre kaktusy a sukulenty alebo univerzálne hnojivo pre izbové rastliny.

Lampášik presádzaj približne každé 2 roky alebo keď zbatáš vychádzať korienky zo spodu kvetináča. Izbovka preferuje dobre priepustnú pôdu. Ideálna je zmes pre izbové rastliny obohatená o rašelinu, perlit a kokosové vlákno.

 

Ako na správne rozmnožovanie?

Jednoznačne najspoľahlivejší a najjednoduchší spôsob rozmnožovania Ceropegie je pomocou odrezkov stoniek. Ako sme už spomenuli vyššie, rastlinka v zime príliš nerastie, a preto je najlepšie rozmnožovať ju v teplejších mesiacoch. Odrezok si vyberaj z hrubších, starších stoniek, nie z tenkých, mladých stoniek s malými lístkami. Tie totiž zvyknú zle zakoreniť a majú väčšiu pravdpodobnosť odmurieť.

Ako na to – čistými nožnicami odstrihni 1 cm nad listom alebo nad viditeľným „uzlíkom“. Odstráň posledné lístky, odrezok nechaj jeden deň zaschnúť. Potom môžetš stonku nechať zakoreniť vo vode alebo priamo v pôde, ktorú je potrebné urdžiavať vlhkú.

 

Ceropegia a škodcovia:

Ceropegia je úžasná rastlinka, ktorú škodce väčšinou obchádzajú. Samozrejme, ak by sa ti na nej niečo nepozdávalo alebo by sa vyskytli škodcovia na iných rastlinkách,  určite ju skontroluj.

Viac o škodcoch sa dozvieš na našej JUNGLE WIKI 

Ceropegiu nájdeš na našom eshope TU

Nákupný košík