Alocasia
Ak premýšľaš nad tým, ako obzvláštniť svoj domov a dodať mu exotický nádych, Alocasia musí byť pre teba voľbou číslo jeden. Ich nádherné listy očaria každého.
Každý, kto oceňuje krásu tropických rastlín a je ochotný sa o ne dobre starať, potrebuje vo svojej zbierke aspoň jednu takúto izbovku. Starostlivosť o tieto rastlinky je na prvý pohľad náročná (a možno aj na druhý a tretí pohľad), ale keď ich spoznáš a zistíš, čo presne a ako často potrebujú, odmenia ťa svojimi nádhernými listami.
Alocasie patria do čeľade Aroidov a pochádzajú z Ázie a východnej Austrálie. Tieto rastliny sú veľmi rozmanité, každá z nich má veľmi originálny a špecifický tvar listov. Existuje množstvo farebných variácií ich listov– tmavo zelené, žlté, fialové či čierne. Niekoľko druhov alokázií dorastá do kompaktnej veľkosti, no väčšina z nich môže dorásť do obrovských rozmerov.
To najdôležitejšie čo potrebuješ vedieť o Alocasiách:
- Alocasiu umiestni na miesto dostatokom nepriameho svetla, bez priameho vystavenia slnečným lúčom.-
- Nájdi tú správnu rutinu polievania týchto rastlín! Môže to trvať nejaký ten čas a experimentovanie (no stojí to za tú námahu). Maj na pamäti, že Alocasie zvládajú suchý, no nikdy nie mokrý substrát.
- Použi dobre priepustný substrát, aby sa zabránilo zadržiavaniu vody a následnému žltnutiu listov a hnilobe koreňov.
- Alocasiam prospieva pravidelné rosenie, najmä počas suchých zimných mesiacov. Na pravidelné udržiavanie vlhkosti je ideálny zvlhčovač vzduchu, v ktorého blízkosti bude vaša rastlinka naozaj šťastná.
- Aby sa zabezpečil zdravý rast, Alocasie hnoj 1-2x mesačne, počas vegetačného obdobia od jari do jesene.
- Vyvaruj sa blízkosti radiátorov a prievanu, pretože náhle zmeny teploty môžu rastlinke spôsobiť stres.
- Rastlinky pravidelne kontroluj pred rôznymi škodcami. Najčastejšie sú to roztočce, strapky alebo múčnatka. Ak spozoruješ akékoľvek napadnutie škodcom, je potrebné okamžite zakročiť.
- Alocasie sú jedovaté, listy a stonky obsahujú kyselinu šťaveľovú, ktorá je pre deti a domáce zvieratá toxická. Svoju rastlinku umiestni na bezpečné miesto, kde sa budú pekne vynímať bez ohrozenia okolia.
Aké prostredie je pre Alocasie najvhodnejšie?
Alocasie milujú rozptýlené svetlo a dobre sa im bude dariť aj v blízkosti okna s filtrovaným slnečným svetlom. Priame slnečné lúče môžu sposobiť spálenie listov. Tieto rastliny sú vo svojom prorodzenom prostredí zvyknuté na polotieň, ktorý im v pralesoch vytvárajú koruny stromov.
Alocasie pochádzajú z tropických oblastí, uprednostňujú teda vyššie teploty a vlhké prostredie. Rastlinám sa v interiéri darí pri teplotách 18-29 °C. Minimálna teplota, ktorú tolerujú, je 15°C.
Rastliny sú citlivé na náhle zmeny teploty. Udržuj ich preto mimo oblastí s prievanom, vykurovaním či klimatizáciou. V lete ich však môžeš letniť vo svojej záhrade alebo na balkóne.
Čo sa týka vlhkosti vzduchu, najlepšie je udržiavať ju medzi 60% a 80%. Príliš nízka vlhkosť môže spôsobiť, že okraje listov začnú schnúť. Úroveň vlhkosti môžeš vylepšiť pravidelným rosením listov, pomocou misky s vodou pod kvetináčom alebo zvlhčovačom vzduchu.
Aká je ideálna zálievka pre Alocasie?
Tieto rastliny majú radi pôdu suchšiu, no vyžadujú vysokú vzušnú vlhkosť. Alocasie vždy polievaj radšej menej ako viac (sú to naozaj citlivky na preliatie). Mysli na to, že v dažďovom pralese síce často prší, no kvôli vysokej teplote tam pôda veľmi rýchlo preschne a nikdy nie je mokrá na viac ako niekoľko hodín.
Kedy je správny čas na poliatie môžeš spozorovať aj tak, že listy rastlinky mierne klesnú nadol. Keď majú substrát suchý dlhší čas, ich listy sa zvlnia. Pred polievaním Alocasií je najlepšie mať po ruke vlkomer, vďaka ktorému zamedzíš ich preliatiu.
V zime prejdú rastliny do obdobia vegetačného pokoja, a preto vyžadujú menej časté zalievanie.
Ako často hnojiť a presádzať Alocasie?
Od jari do jesene hnoj svoju rastlinku každé dva alebo tri týždne. O nedostatku živín ti dá Alocasia určite vedieť. Niektoré zo znakov sú – pomalý rast, žltnutie alebo vädnutie listov. Ak rastlina nedostáva dostatok živín, nemusí produkovať nové listy alebo rásť tak rýchlo, ako za priaznivých podmienok.
Je dobré ich presádzať každé dva roky alebo vždy, keď korene vychádzajú z drenážnych otvorov kvetináča. Vo všeobecnosti však nerastú rýchlo, takže ich nebudeš musieť presádzať tak často, ako ostatné izbové rastliny. Pri presádzaní vyber kvetináč, ktorý je o 1-2cm väčší ako ten aktuálny.
Najlepší čas na presádzanie je na jar, keď sa rastliny preberajú z obdobia vegetačného pokoja a začínajú opäť aktívne rásť.
Tieto izbovky potrebujú dobre priepustný substrát, ktorý je obohatený o píniovú kôru, perlit, rašelinu, či kokosové vlákno. Tento typ pôdy pomáha udržiavať vlhkosť a zároveň umožňuje prebytočnej vode odtekať, čím zabraňuje hnilobe koreňov a podporuje zdravý rast rastlín.
Ako na správne rozmnožovanie?
Alocasie je možné rozmnožiť delením trsov pri presádzaní, ideálne na jar. Pri dobrých podmienkach rastlinky na koreňoch vytvárajú hľuzy. Tie ja možné ľahko oddeliť aj s korienkami, zasadiť a môžeš sa tak pomaly tešiť na novú krásku!
Alocasia a škodcovia:
Najčastejším škodcom sú roztočce, strapky a múčnatka. Ako prevencia proti tomuto škodcovi je dobrá dostatočná vlhkosť a rosenie listov. Listy taktiež pravidelne utieraj a kontroluj, vyhneš sa tak nezvaným hosťom na rastlinke.