Vlnatka

Vlnatka sa radí medzi najodolnejších škodcov, nakoľko vytvára okolo seba voskovitý povrch, ktorý sa veľmi ťažko odstraňuje. Vlnatky žijú v kolóniách. ktoré vyzerajú ako chumáče vaty. Obľubujú najmä orchidey, kaktusy, krotóny a fikusy, ale nepohrdnú ani žiadnou inou rastlinou.

Čo je to vlnatka?

Vlnatka je jemne ružovkastá, ale pokrýva sa vrstvou bielych „vlnených“ vlákien, pripomínajúce vatu. Najčastejšie ich nájdeš zo spodnej strany listov. Darí sa jej v rôznych životných podmienkach, dokáže prežiť až do -40 °C. Je to malý hmyz s mäkkým telom, ktorý vytvára biely bavlnený materiál. Tým sa chránia pred stratou tepla a vlhkosti. Dospelá vlnatka má priemer od 3 do 6 milimetrov. Samička má na tele biely páperový voskový sekrét, a preto je ich možné rozpoznať voľným okom. Samce sú zvyčajne veľké len 1 milimeter a majú krídla.

Vlnatky si prehryzú cestu cez list do žíl rastliny, no môžu napadnúť aj korene izbovky. Toto okusovanie spôsobuje, že listy žltnú alebo hnednú a nakoniec odumrú. Okrem toho môžu prenášať škodlivé vírusy. Takže vlnatky poškodzujú izbovku  niekoľkými spôsobmi naraz.

Môžeš urobiť niekoľko opatrení, aby si znížil pravdepodobnosť napadnutiu. Vždy skontroluj nové rastliny, kvetináče alebo rastlinné nástroje predtým, ako ich použiješ na svojich rastlinách. Vždy sa uisti, že tvoja izbovka nie je v prievane. Vlnatka sa pomocou vetra pohybuje a môže naraziť na tvoju izbovku! 

Ako bojovať proti vlnatke?

Ak jedna z tvojich rastliniek trpí vlnatkou, môžu byť infikované aj ostatné rastliny. Vlnatky sa môžu ľahko šíriť po dome prostredníctvom tvojho oblečenia. Udržuj preto rastlinu oddelenú od ostatných izboviek a po dotyku si dobre umy ruky, aby si zabránil kontaminácii

Rada : Prvá vec, ktorú môžeš urobiť, je pokúsiť sa ručne odstrániť vlntaky. Môžeš ich odstrániť pomocou vatového tampónu. Dobre skontroluj spodnú stranu listov a ich spoje so stonkou, tu sa často nachádzajú vajíčka. Napadnutú rastlinku čo najskôr osprchuj, dôkladne poumývaj vrchnú a spodnú stranu listov studenou vodou. Použi prírodný alebo chemický postrek, po nastriekaní dávaj pozor, aby na rastlinu nesvietilo priame slnko.

Nimbový olej

Zázračný liek proti takmer každému druhu škodcov. Zmiešaj nimbový olej s vodou a saponátom. Zmes nalej do rozprašovača na rastliny a nanes na vrchnú a spodnú stranu listov. Aplikuj znova každých pár dní, kým vlnatky úplne nezmiznú. Nimbový olej sa dá použiť aj ako preventívna ochranu pred škodcami a plesňami. Aplikuj ráno alebo večer. Po nastriekaní dávaj pozor, aby na rastlinku nesvietilo priame slnko, môže si spáliť listy.

Ocot

Boj proti vlnatke s octom je jednoduchá metóda. Tento domáci liek má takmer každý doma. Nalej štipku octu do rozprašovača na rastliny a doplň vodou. Postriekaj rastlinu, kde sa nachádza vlnatka zmesou a nechaj zmes octu pôsobiť. Ak vlnatka po niekoľkých dňoch nezmizla zopakuj postup.

Mospilan

Postrek Mospilan  je insekticídny prípravok proti cicavým a žravým škodcom. Je účinný na strapky, vlnatku, vošky, puklice, červce, molice, roztočce a ďalšie škodce. V rozprašovači sa nachádza presná dávka mospilanu vo vodorozpustnej fólii. Pred použitím do rozprašovača nalej vodu, čím sa fólia rozpadne a rozpustí vo vode. Postrek nanes podľa potreby na vrchnú aj spodnú stranu listov poliatych rastlín. Po aplikácií rastlinku umiestni do polotieňa alebo tieňa a podobu troch dni, neros rastlinke listy, aby sa neznížila účinnosť postreku. 

Postrek s rozprašovačom Mospilan nájdeš na našom eshope TU

Cyper s rozprašovačom proti hmyzu

Insekticídny prípravok proti  voškám na izbových rastlinách, škodcom v substráte a parazitujúcemu hmyzu, ako sú mravce, šváby, ploštice, komáre, muchy, kliešte. Pri výskyte škodcov v substráte, ako sú napríklad smútivky, postriekaj alebo zalej substrát prípravkom Cyper. Každé 2 až 3 dni proces zopakuj. Po 3 použitiach počkaj a skontroluj či postrek zabral. Prípravok je nehorľavý, bez zápachu, neznečisťuje a nezanecháva škvrny na textile,  Je biologicky odbúrateľný.  Cyper sa nesmie dostať do priameho styku s potravinami, pitnou vodou, detskými hračkami !

Cyper s roprašovačom proti hmyzu nájdeš na našom ehope TU

Žlté lepové šípky Stopset

Žlté lepové šípky Stopset na ochranu izbových rastlín a odchyt škodlivého lietajúceho hmyzu. Použitie na molice, smútivky, vošky, strapky, nosániky a vrtivky. Žlté lepové šípky Stopset zapichni do zeminy v kvetináči. Ak sa škodcovia vyskytujú na rastlinke vyššieho vzrastu, zaves šípku v hornej tretine rastliny. Na to slúži otvor v skosenej časti, ktorým prevlečieš záves. Na každú izbovku odporúčame použiť minimálne jednu šípku. Pre zvýšenie účinku je dobré rastlinou občas opatrne potriasť , to vyruší škodcov a urýchli úspech ochranného opatrenia. Lepové šípky odporúčame použiť preventívne ihneď po presadení, aby nedošlo k premnoženiu škodcov.

Žlté lepové šípky Stopset nájdeš na našom eshope TU

 

Produkty ktoré ti môžu pomôcť pri boji s vlnatkou na našom eshope :

Nákupný košík